Amphenol Industrial PT02A-18-11S(023)
PT02A-18-11S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-18-11S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-18-11S(023).pdf
Availability of PT02A-18-11S(023)
QUANTITY
PT02A-18-11S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-18-11S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-18-11S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-18-11S(023)
Related LinksPT02A-18, PT02A-18-11S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-18-11S(023) Details Description
Related parts for PT02A-18-11S(023)
RES 3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6K OHM 10% 1006 datasheet.pdf
RES SMD 6.9K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1.5GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf