Amphenol Industrial PT02A-18-32P(025)
PT02A-18-32P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-18-32P(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-18-32P(025).pdf
Availability of PT02A-18-32P(025)
QUANTITY
PT02A-18-32P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-18-32P(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-18-32P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-18-32P(025)
Related LinksPT02A-18, PT02A-18-32P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-18-32P(025) Details Description
Related parts for PT02A-18-32P(025)
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf