Amphenol Industrial PT02A-18-32S(025)
PT02A-18-32S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-18-32S(025)
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-18-32S(025).pdf
Availability of PT02A-18-32S(025)
QUANTITY
PT02A-18-32S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-18-32S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-18-32S(025)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-18-32S(025)
Related LinksPT02A-18, PT02A-18-32S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-18-32S(025) Details Description
Related parts for PT02A-18-32S(025)
IC ADC 12BIT 400KSPS SHTDN 8SOIC datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
LEAD ALLIG-STK BAN PLUG BLK 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHITE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 160W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W T18 datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
LFC LIGHT PIPE 0.125" datasheet.pdf
CAP 25F -10%, +30% 2.7V T/H datasheet.pdf