Amphenol Industrial PT02A-18-32S
PT02A-18-32S picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32 POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
PT02A-18-32S.pdf
Availability of PT02A-18-32S
QUANTITY
PT02A-18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-18-32S
Internal Part NumberEIS-PT02A-18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-18-32S
Related LinksPT02A-, PT02A-18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-18-32S Details Description
Related parts for PT02A-18-32S
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/4 44-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOS 230VAC 24VDC 2A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32LGA datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf