Amphenol Industrial PT02A-20-41SY
PT02A-20-41SY picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-20-41SY
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-20-41SY.pdf
Availability of PT02A-20-41SY
QUANTITY
PT02A-20-41SY Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-20-41SY
Internal Part NumberEIS-PT02A-20-41SY
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-20-41SY
Related LinksPT02A-, PT02A-20-41SY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-20-41SY Details Description
Related parts for PT02A-20-41SY
SWITCH PUSH 6PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
IC 8BIT SHFT REGSTR 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
OSC VCXO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
PNEUMATIC LOGIC OR ELEMENT datasheet.pdf
33000UF 10V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf