Amphenol Industrial PT02A-22-21S(023)
PT02A-22-21S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-21S(023)
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02A-22-21S(023).pdf
Availability of PT02A-22-21S(023)
QUANTITY
PT02A-22-21S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-21S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-21S(023)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-21S(023)
Related LinksPT02A-22, PT02A-22-21S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-21S(023) Details Description
Related parts for PT02A-22-21S(023)
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 255.15VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMZ14201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf