Amphenol Industrial PT02A-22-34P
PT02A-22-34P picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-34P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-22-34P.pdf
Availability of PT02A-22-34P
QUANTITY
PT02A-22-34P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-34P
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-34P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-34P
Related LinksPT02A-, PT02A-22-34P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-34P Details Description
Related parts for PT02A-22-34P
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA TIN datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 30PSI GAUGE datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 866MHZ datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND RED SEALED datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 60 POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf