Amphenol Industrial PT02A-22-55P(106)
PT02A-22-55P(106) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-55P(106)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02A-22-55P(106).pdf
Availability of PT02A-22-55P(106)
QUANTITY
PT02A-22-55P(106) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-55P(106)
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-55P(106)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Tin Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02A-22-55P(106)
Related LinksPT02A-22, PT02A-22-55P(106) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02A-22-55P(106) Details Description
Related parts for PT02A-22-55P(106)
RES 22K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INVERT 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,RED,GRN,RED datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HDR 28POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 110A MTK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf