Amphenol Industrial PT02A-22-55S(025)
PT02A-22-55S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02A-22-55S(025)
Brief Description
CONN RECEPT 55POS W/SOCKT SOLDER
Datasheet Download
PT02A-22-55S(025).pdf
Availability of PT02A-22-55S(025)
QUANTITY
PT02A-22-55S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02A-22-55S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02A-22-55S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C