Amphenol Industrial PT02C-12-10P
PT02C-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-12-10P.pdf
Availability of PT02C-12-10P
QUANTITY
PT02C-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-12-10P
Internal Part NumberEIS-PT02C-12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-12-10P
Related LinksPT02C-, PT02C-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-12-10P Details Description
Related parts for PT02C-12-10P
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STACKER datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
L37-3F 0.3MM FOR 14.5MM BOARD datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf