Amphenol Industrial PT02C-14-18P
PT02C-14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-14-18P
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-14-18P.pdf
Availability of PT02C-14-18P
QUANTITY
PT02C-14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-14-18P
Internal Part NumberEIS-PT02C-14-18P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-14-18P
Related LinksPT02C-, PT02C-14-18P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-14-18P Details Description
Related parts for PT02C-14-18P
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf