Amphenol Industrial PT02C-14-19P
PT02C-14-19P picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-14-19P
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-14-19P.pdf
Availability of PT02C-14-19P
QUANTITY
PT02C-14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-14-19P
Internal Part NumberEIS-PT02C-14-19P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-14-19P
Related LinksPT02C-, PT02C-14-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-14-19P Details Description
Related parts for PT02C-14-19P
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 20A LEVER 125V datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf