Amphenol Industrial PT02C-14-19S
PT02C-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02C-14-19S.pdf
Availability of PT02C-14-19S
QUANTITY
PT02C-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-14-19S
Internal Part NumberEIS-PT02C-14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-14-19S
Related LinksPT02C-, PT02C-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-14-19S Details Description
Related parts for PT02C-14-19S
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH OLED 64RGB X 48 12V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 68PIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RED RND FLAT BLUE BLUE DIFF TAB datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SP8T HMC321 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf