Amphenol Industrial PT02C-20-39P
PT02C-20-39P picture photo
Mfg. Part Number
PT02C-20-39P
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02C-20-39P.pdf
Availability of PT02C-20-39P
QUANTITY
PT02C-20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02C-20-39P
Internal Part NumberEIS-PT02C-20-39P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02C-20-39P
Related LinksPT02C-, PT02C-20-39P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02C-20-39P Details Description
Related parts for PT02C-20-39P
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 44P SER 90 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf