Amphenol Industrial PT02CE-22-21P
PT02CE-22-21P picture photo
Mfg. Part Number
PT02CE-22-21P
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02CE-22-21P.pdf
Availability of PT02CE-22-21P
QUANTITY
PT02CE-22-21P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02CE-22-21P
Internal Part NumberEIS-PT02CE-22-21P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02CE-22-21P
Related LinksPT02CE, PT02CE-22-21P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02CE-22-21P Details Description
Related parts for PT02CE-22-21P
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100 DL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI HOOKS VALUE PACK datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf