Amphenol Industrial PT02CP-14-19S
PT02CP-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PT02CP-14-19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02CP-14-19S.pdf
Availability of PT02CP-14-19S
QUANTITY
PT02CP-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02CP-14-19S
Internal Part NumberEIS-PT02CP-14-19S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02CP-14-19S
Related LinksPT02CP, PT02CP-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02CP-14-19S Details Description
Related parts for PT02CP-14-19S
BOX ABS BLACK 6.16"L X 3.68"W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 5V PANEL MT datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3048B/H1502TR 3" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 13A 10 MOHM TH datasheet.pdf
IC MIXER DBL BALL 18-42GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 10% 720VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.45A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf