Amphenol Industrial PT02CP-22-55P
PT02CP-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
PT02CP-22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02CP-22-55P.pdf
Availability of PT02CP-22-55P
QUANTITY
PT02CP-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02CP-22-55P
Internal Part NumberEIS-PT02CP-22-55P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02CP-22-55P
Related LinksPT02CP, PT02CP-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02CP-22-55P Details Description
Related parts for PT02CP-22-55P
IC XLATR BI-DIREC 24-TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 0402 SMD datasheet.pdf
IC TRANS RF HF/VHF/UHF datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 275MA 4.5 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf