Amphenol Industrial PT02E-10-6S(023)
PT02E-10-6S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-10-6S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-10-6S(023).pdf
Availability of PT02E-10-6S(023)
QUANTITY
PT02E-10-6S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-10-6S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-10-6S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-10-6S(023)
Related LinksPT02E-10, PT02E-10-6S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-10-6S(023) Details Description
Related parts for PT02E-10-6S(023)
DIODE ZENER 27V 200MW MINI3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
IC DVR QUAD HIGH SIDE 28-SOIC datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 1.0UF 15% 11V 1208 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM datasheet.pdf