Amphenol Industrial PT02E-10-6S(314)
PT02E-10-6S(314) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-10-6S(314)
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-10-6S(314).pdf
Availability of PT02E-10-6S(314)
QUANTITY
PT02E-10-6S(314) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-10-6S(314)
Internal Part NumberEIS-PT02E-10-6S(314)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-10-6S(314)
Related LinksPT02E-10, PT02E-10-6S(314) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-10-6S(314) Details Description
Related parts for PT02E-10-6S(314)
SENSOR PROXIMITY NPN 3MM 10-30V datasheet.pdf
CONN HOUSING PS .250 DUAL VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 0505VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf