Amphenol Industrial PT02E-14-12S
PT02E-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-14-12S
Brief Description
CONN RECEPT 12POS W/SOCKT SOLDER
Datasheet Download
PT02E-14-12S.pdf
Availability of PT02E-14-12S
QUANTITY
PT02E-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT02E-14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-14-12S
Related LinksPT02E-, PT02E-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-14-12S Details Description
Related parts for PT02E-14-12S
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PWR LED SOURCE 1W AMBER ALINGAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RACK ADAPTS 19 TO 24" BLACK 8U datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW DR DPDT 10A MOM/PULLOUT 125V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf