Amphenol Industrial PT02E-14-15PW
PT02E-14-15PW picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-14-15PW
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-14-15PW.pdf
Availability of PT02E-14-15PW
QUANTITY
PT02E-14-15PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-14-15PW
Internal Part NumberEIS-PT02E-14-15PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-14-15PW
Related LinksPT02E-, PT02E-14-15PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-14-15PW Details Description
Related parts for PT02E-14-15PW
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 326V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SX ABS 0 PSIA TO 150 PSIA datasheet.pdf
RES 628.9 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf