Amphenol Industrial PT02E-16-23P(027)
PT02E-16-23P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23P(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-16-23P(027).pdf
Availability of PT02E-16-23P(027)
QUANTITY
PT02E-16-23P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23P(027)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23P(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23P(027)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23P(027) Details Description
Related parts for PT02E-16-23P(027)
FERRULE WIRE 16AWG UNINSUL 100PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A I2PAK datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MCU ARM 1024KB FLASH UFBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf