Amphenol Industrial PT02E-16-23S(027)
PT02E-16-23S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23S(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-23S(027).pdf
Availability of PT02E-16-23S(027)
QUANTITY
PT02E-16-23S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23S(027)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23S(027)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23S(027)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23S(027) Details Description
Related parts for PT02E-16-23S(027)
IC LATCH 9BIT PARITY ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA EMD2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf