Amphenol Industrial PT02E-16-26S(025)
PT02E-16-26S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-26S(025).pdf
Availability of PT02E-16-26S(025)
QUANTITY
PT02E-16-26S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26S(025)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-26S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26S(025) Details Description
Related parts for PT02E-16-26S(025)
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
RES 30 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
25MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
D-350-14 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWAB SNGL HEAD FOAM 6" 50/PKG datasheet.pdf