Amphenol Industrial PT02E-16-26S(314)
PT02E-16-26S(314) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26S(314)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-26S(314).pdf
Availability of PT02E-16-26S(314)
QUANTITY
PT02E-16-26S(314) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26S(314)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26S(314)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26S(314)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-26S(314) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26S(314) Details Description
Related parts for PT02E-16-26S(314)
CONN RCPT HOUSING 6POS 2.0MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC P600 datasheet.pdf
CXONE-AL30D-V4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.1MM GRAY datasheet.pdf
IC DIVERSITY SWITCH DPDT 8-MSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf