Amphenol Industrial PT02E-16-8S(023)
PT02E-16-8S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-8S(023)
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-8S(023).pdf
Availability of PT02E-16-8S(023)
QUANTITY
PT02E-16-8S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-8S(023)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-8S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-8S(023)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-8S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-8S(023) Details Description
Related parts for PT02E-16-8S(023)
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 48V datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf