Amphenol Industrial PT02E-18-11S(002)
PT02E-18-11S(002) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-18-11S(002)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-18-11S(002).pdf
Availability of PT02E-18-11S(002)
QUANTITY
PT02E-18-11S(002) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-18-11S(002)
Internal Part NumberEIS-PT02E-18-11S(002)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-18-11S(002)
Related LinksPT02E-18, PT02E-18-11S(002) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-18-11S(002) Details Description
Related parts for PT02E-18-11S(002)
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 91K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
SGL WIRE SEAL 2.8 RED 1.3-2.15 W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf