Amphenol Industrial PT02E-18-32S(027)
PT02E-18-32S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-18-32S(027)
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-18-32S(027).pdf
Availability of PT02E-18-32S(027)
QUANTITY
PT02E-18-32S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-18-32S(027)
Internal Part NumberEIS-PT02E-18-32S(027)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-18-32S(027)
Related LinksPT02E-18, PT02E-18-32S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-18-32S(027) Details Description
Related parts for PT02E-18-32S(027)
CONN RCPT .100" 28POS DUAL TIN datasheet.pdf