Amphenol Industrial PT02E-20-27S
PT02E-20-27S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-20-27S
Brief Description
CONN RCPT 27POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-20-27S.pdf
Availability of PT02E-20-27S
QUANTITY
PT02E-20-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-20-27S
Internal Part NumberEIS-PT02E-20-27S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions27
Shell Size - Insert20-27
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-20-27S
Related LinksPT02E-, PT02E-20-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-20-27S Details Description
Related parts for PT02E-20-27S
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 52-QFP datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX6496 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.96NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf