Amphenol Industrial PT02E-22-41P
PT02E-22-41P picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-22-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-22-41P.pdf
Availability of PT02E-22-41P
QUANTITY
PT02E-22-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-22-41P
Internal Part NumberEIS-PT02E-22-41P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-22-41P
Related LinksPT02E-, PT02E-22-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-22-41P Details Description
Related parts for PT02E-22-41P
FERRITE 100MA 600 OHM 0402 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 750K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
AB 16C 16#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 0.22レF 50V datasheet.pdf