Amphenol Industrial PT02E-22-55S(025)
PT02E-22-55S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-22-55S(025)
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-22-55S(025).pdf
Availability of PT02E-22-55S(025)
QUANTITY
PT02E-22-55S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-22-55S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-22-55S(025)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-22-55S(025)
Related LinksPT02E-22, PT02E-22-55S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-22-55S(025) Details Description
Related parts for PT02E-22-55S(025)
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 4CH 54WQFN datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8VSSOP datasheet.pdf