Amphenol Industrial PT02E-22-7S
PT02E-22-7S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-22-7S
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-22-7S.pdf
Availability of PT02E-22-7S
QUANTITY
PT02E-22-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-22-7S
Internal Part NumberEIS-PT02E-22-7S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7 (Coax)
Shell Size - Insert22-7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-22-7S
Related LinksPT02E, PT02E-22-7S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-22-7S Details Description
Related parts for PT02E-22-7S
IC AMP AUDIO .05W STER 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 264MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 2.2A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS 0.8MM PCB datasheet.pdf