Amphenol Industrial PT02E-24-61S
PT02E-24-61S picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-24-61S.pdf
Availability of PT02E-24-61S
QUANTITY
PT02E-24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-24-61S
Internal Part NumberEIS-PT02E-24-61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-24-61S
Related LinksPT02E-, PT02E-24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-24-61S Details Description
Related parts for PT02E-24-61S
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 20PS DL SMD AU datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW EMD2 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf