Amphenol Industrial PT02P-18-30P
PT02P-18-30P picture photo
Mfg. Part Number
PT02P-18-30P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02P-18-30P.pdf
Availability of PT02P-18-30P
QUANTITY
PT02P-18-30P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02P-18-30P
Internal Part NumberEIS-PT02P-18-30P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02P-18-30P
Related LinksPT02P-, PT02P-18-30P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02P-18-30P Details Description
Related parts for PT02P-18-30P
IC OPAMP DIFF 360MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 109MA 18.8 OHM datasheet.pdf
CABLE MMCX RA-SMA JACK RG178 24" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 50MM LT ON PNP OUT datasheet.pdf