Amphenol Industrial PT02P-22-34P
PT02P-22-34P picture photo
Mfg. Part Number
PT02P-22-34P
Brief Description
CONN RCPT 34POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02P-22-34P.pdf
Availability of PT02P-22-34P
QUANTITY
PT02P-22-34P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02P-22-34P
Internal Part NumberEIS-PT02P-22-34P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02P-22-34P
Related LinksPT02P-, PT02P-22-34P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02P-22-34P Details Description
Related parts for PT02P-22-34P
IC ADC 10BIT 2.7V 1CH SPI 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .3W 15MM ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf