Amphenol Industrial PT02SE-12-10SY
PT02SE-12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-12-10SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02SE-12-10SY.pdf
Availability of PT02SE-12-10SY
QUANTITY
PT02SE-12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-12-10SY
Internal Part NumberEIS-PT02SE-12-10SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-12-10SY
Related LinksPT02SE-, PT02SE-12-10SY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-12-10SY Details Description
Related parts for PT02SE-12-10SY
CONN DB26 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
100 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPRING RETURN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf