Amphenol Industrial PT02SE-14-19P(027)
PT02SE-14-19P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-14-19P(027)
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02SE-14-19P(027).pdf
Availability of PT02SE-14-19P(027)
QUANTITY
PT02SE-14-19P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-14-19P(027)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-14-19P(027)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-14-19P(027)
Related LinksPT02SE-14, PT02SE-14-19P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-14-19P(027) Details Description
Related parts for PT02SE-14-19P(027)
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
LED WHITE 1 WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 60V 5A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP TRIM 8-90PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf