Amphenol Industrial PT02SE-16-23S
PT02SE-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02SE-16-23S.pdf
Availability of PT02SE-16-23S
QUANTITY
PT02SE-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-16-23S
Internal Part NumberEIS-PT02SE-16-23S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-16-23S
Related LinksPT02SE, PT02SE-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-16-23S Details Description
Related parts for PT02SE-16-23S
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
MCU PSOC EMU POD FOR CY8C27 FAM datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS FMALE TYPE P STR datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 15UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf