Amphenol Industrial PT02SE-18-11P(023)
PT02SE-18-11P(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-18-11P(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02SE-18-11P(023).pdf
Availability of PT02SE-18-11P(023)
QUANTITY
PT02SE-18-11P(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-18-11P(023)
Internal Part NumberEIS-PT02SE-18-11P(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-18-11P(023)
Related LinksPT02SE-18, PT02SE-18-11P(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-18-11P(023) Details Description
Related parts for PT02SE-18-11P(023)
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.00V SOT23-3 datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X19.5 BE/GY datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf