Amphenol Industrial PT02SE-18-11P
PT02SE-18-11P picture photo
Mfg. Part Number
PT02SE-18-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02SE-18-11P.pdf
Availability of PT02SE-18-11P
QUANTITY
PT02SE-18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02SE-18-11P
Internal Part NumberEIS-PT02SE-18-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02SE-18-11P
Related LinksPT02SE, PT02SE-18-11P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02SE-18-11P Details Description
Related parts for PT02SE-18-11P
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 740MA 325 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf