Amphenol Industrial PT02W-10-6P
PT02W-10-6P picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-10-6P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02W-10-6P.pdf
Availability of PT02W-10-6P
QUANTITY
PT02W-10-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-10-6P
Internal Part NumberEIS-PT02W-10-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-10-6P
Related LinksPT02W, PT02W-10-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-10-6P Details Description
Related parts for PT02W-10-6P
TRANS NPN 140V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG-OPEN 1.5M datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf