Amphenol Industrial PT02W-14-12P
PT02W-14-12P picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-14-12P
Brief Description
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02W-14-12P.pdf
Availability of PT02W-14-12P
QUANTITY
PT02W-14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-14-12P
Internal Part NumberEIS-PT02W-14-12P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-14-12P
Related LinksPT02W-, PT02W-14-12P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-14-12P Details Description
Related parts for PT02W-14-12P
MOSFET P-CH 16V 1A SOT-143 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
SMA STRT PLUG-PLUG .085 .75M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf