Amphenol Industrial PT02W-18-11S
PT02W-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02W-18-11S.pdf
Availability of PT02W-18-11S
QUANTITY
PT02W-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT02W-18-11S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-18-11S
Related LinksPT02W-, PT02W-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-18-11S Details Description
Related parts for PT02W-18-11S
CONVERT DC/DC 0.8 5.5V @ 25A SIP datasheet.pdf
CONN HOUSING 50POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC 8MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SIL FEMALE CRIMP HOUSING 10POS datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 160MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf