Amphenol Industrial PT02W-18-11S
PT02W-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT02W-18-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02W-18-11S.pdf
Availability of PT02W-18-11S
QUANTITY
PT02W-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02W-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT02W-18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02W-18-11S
Related LinksPT02W-, PT02W-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02W-18-11S Details Description
Related parts for PT02W-18-11S
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14HTSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 69 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA DISCADOO 3DBI NMO WHT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 280MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf