Amphenol Industrial PT03A-14-15S
PT03A-14-15S picture photo
Mfg. Part Number
PT03A-14-15S
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT03A-14-15S.pdf
Availability of PT03A-14-15S
QUANTITY
PT03A-14-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT03A-14-15S
Internal Part NumberEIS-PT03A-14-15S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT03A-14-15S
Related LinksPT03A-, PT03A-14-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT03A-14-15S Details Description
Related parts for PT03A-14-15S
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 NO TRANSFL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf