Amphenol Industrial PT03A-18-32P
PT03A-18-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT03A-18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT03A-18-32P.pdf
Availability of PT03A-18-32P
QUANTITY
PT03A-18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT03A-18-32P
Internal Part NumberEIS-PT03A-18-32P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT03A-18-32P
Related LinksPT03A-, PT03A-18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT03A-18-32P Details Description
Related parts for PT03A-18-32P
CONN PIN 14-12AWG CRIMP SILVER datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 760MA 149 MOHM datasheet.pdf
RES 54.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 111 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf