Amphenol Industrial PT03A-24-61P
PT03A-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
PT03A-24-61P
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT03A-24-61P.pdf
Availability of PT03A-24-61P
QUANTITY
PT03A-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT03A-24-61P
Internal Part NumberEIS-PT03A-24-61P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT03A-24-61P
Related LinksPT03A-, PT03A-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT03A-24-61P Details Description
Related parts for PT03A-24-61P
IC 4-BIT SYNC COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 600MA 696.2 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 14-STAGE BIN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
IC LEAD-ACID CHARGE MGMT 20PLCC datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf