Amphenol Industrial PT05A-12-14S
PT05A-12-14S picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-12-14S
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05A-12-14S.pdf
Availability of PT05A-12-14S
QUANTITY
PT05A-12-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-12-14S
Internal Part NumberEIS-PT05A-12-14S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-12-14S
Related LinksPT05A-, PT05A-12-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-12-14S Details Description
Related parts for PT05A-12-14S
XFRMR SEMI-TORO 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
WARNING PLATE W/SCREWS datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf