Amphenol Industrial PT05A-16-26S(023)
PT05A-16-26S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-16-26S(023)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT05A-16-26S(023).pdf
Availability of PT05A-16-26S(023)
QUANTITY
PT05A-16-26S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-16-26S(023)
Internal Part NumberEIS-PT05A-16-26S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-16-26S(023)
Related LinksPT05A-16, PT05A-16-26S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-16-26S(023) Details Description
Related parts for PT05A-16-26S(023)
POT SLIDE 10K OHM .25W 100MM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf