Amphenol Industrial PT05A-22-32P
PT05A-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT05A-22-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT05A-22-32P.pdf
Availability of PT05A-22-32P
QUANTITY
PT05A-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT05A-22-32P
Internal Part NumberEIS-PT05A-22-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT05A-22-32P
Related LinksPT05A-, PT05A-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT05A-22-32P Details Description
Related parts for PT05A-22-32P
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 8HSO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
STANDARD RACK 23 W 84 H 2134M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf